Lampa Patera brzo je postala novi klasik. Modernu interpretaciju lustera osmislio je njemački dizajner Øivind Slaatto, u suradnji s Louisom Poulsenom 2015. godine. Unatoč vrlo uobičajenom idiomu; okrugao poput sunca, ovaj privjesak fantastično privlači poglede. U isto vrijeme, lampa je diskretna, iskrena i bezvremenska. Prema samom Slaattu, savršena svjetiljka ne zahtijeva objašnjenje – ona priča svoju priču.
Svjetiljka je dostupna u nekoliko različitih veličina. S promjerom od 45 centimetara, privjesak Patera 450 idealan je iznad blagovaonskog stola, gdje ne blješti. S promjerom od 90 centimetara, Patera 900 Pendant zaista dolazi do izražaja u sobama s visokim stropovima. Prekrasan geometrijski uzorak osvijetljen je izvorom svjetlosti u sredini, stvarajući čaroban izgled i pružajući ravnomjerno osvjetljenje od 360 stupnjeva.
Ovdje također pogledajte naš cijeli asortiman Louis Poulsen lampi!
Zbog tamnih hladnih zima u Skandinaviji, preferira se toplo i ugodno svjetlo. Dizajniranje svjetiljke stoga nije samo stvaranje svjetla u prostoriji, već stvaranje atmosfere i raspoloženja. Za Paterinog dizajnera Øivinda Slaatta, savršena svjetiljka je prirodna u svom izrazu i stvara prekrasno okruženje – i svojim dizajnom, ali i svjetlošću koju stvara.
"Moj krajnji cilj bio je stvoriti oblik trodimenzionalnog sudokua. Bio je to izuzetno kompliciran matematički izazov. I zapravo, Patera je najkompliciranija lampa koju sam ikada napravio. S Paterom sam uspio stvoriti moderan luster, mislim da ima gotovo poetičan izričaj. Nadam se da će ljudi biti inspirirani da se kreću okolo. Nadam se da stvara život." – Øivind Slaatto.
Ima veliku ljubav prema danskom dizajnu i, zajedno s Louisom Poulsenom, nadahnut je principima Poul Henningsen – ugodno osvjetljenje bez odsjaja. Svjetiljka je napravljena tako da je svaki milimetar osvijetljen izvorom svjetlosti, ali izvor svjetlosti možete vidjeti samo ako gledate izravno u lampu. Prekrasni geometrijski oblici privjeska Patera inspirirani su spiralnim uzorkom, ali se često nalaze u prirodi, Fibonaccijevim uzorkom. Osobito u vezi sa formiranjem sjemena kao što su suncokret, češer i maslačak. Uzorak čini osnovu 'zlatnog reza', koji je postao značajan u vezi s poznatim umjetničkim djelima, poput slika Leonarda da Vincija.