POZNAVANJE DIMERA
Budi se uz lagano svjetlo koje vas dočekuje, a da vam ne otpuhuje san iz kutova očiju, a koje se slaže s blagim nijansama jutra – doručkujete, punite aparat za kavu i sjedate na svoje radno mjesto koje ste pojačaj svjetlo - izlaziš poslijepodne i daješ svjetlu puni gas da ti da posljednji poticaj da prebrodiš vučji sat - i opet ga stišaš kada treba uživati u večeri i treba se dogoditi udobnost . Dimeri, dimeri i drugi sustavi kontrole svjetla prvi put su izumljeni kako bi se smanjila potrošnja energije u vrijeme kada su dominirale žarulje sa žarnom niti i kada su cijene električne energije bile visoke. Mnogo toga se dogodilo, a regulatori svjetla danas mogu riješiti mnogo više zadataka od samo uštede energije. Ali koje biste trebali izabrati? Treba li prigušivač sjediti na kabelu ili bi trebao biti ugrađen u utičnicu? Koje žarulje odabrati? Tržište dimmera može biti džungla, zato smo na ovoj stranici prikupili sva znanja koja vam mogu pomoći da kupite pravo rješenje! Saznajte kako točno možete dobiti pravu kontrolu svjetla lampe kod kuće!
LED prigušivač
LED prigušivač zapravo je dostupan u tri varijante: onaj koji je ugrađen u vašu dizajnersku svjetiljku – onaj koji se naknadno ugrađuje na kabel vaše svjetiljke – i onaj koji se nalazi uz utičnicu na zidu. Ovo su glavne vrste – a mi ćemo se u ovom članku usredotočiti na posljednja dva jer su to oni koje naknadno ugrađujete.
Kao takve, obje vrste rade na isti način - ali ako utičnicu mora instalirati električar, možete sami naknadno ugraditi regulator svjetla. Postoji more različitih prigušivača, a ispod možete vidjeti mnoge opcije unutar prigušivača - ali kako osigurati da odaberete onaj pravi - i kako izbjeći zastrašujuću pogrešku kada LED žarulja treperi kad je prigušena ?
Izračunajte vate i odaberite pravi prigušivač
Odabir dimera zapravo nije ni težak ni kompliciran - ali zahtijeva da poznajete svoje žarulje i dimere i da se možete sjetiti najosnovnije matematike iz osnovne škole!
Kad odaberete LED prigušivač, možda ste primijetili da postoji vrijednost u vatima na prigušivaču. Najčešće se piše kao interval, a obično može izgledati ovako:
LED Dimmer 5000 (4-250W)
Ali što ovaj broj znači i što odabrati? Interval se u biti mora shvatiti kao maksimum i minimum – a kada vaše LED žarulje bljeskaju s dimerom, to je najvjerojatnije zato što svijetle manjim intenzitetom od minimuma koji dimer navodi.
- Maksimum je najveća snaga koju dimmer može podnijeti. To znači da žarulja - ili žarulje - koje spajate nikada ne smiju trošiti više od 250 W u ovom slučaju - a ovdje treba dodati da LED žarulje često troše više energije nekoliko sekundi kada su uključene nego što je naznačeno na žarulja. 250W je stvarno puno za LED žarulje, ali morate zapamtiti da u nekim slučajevima morate koristiti više od jedne žarulje u svojoj rasvjetnoj instalaciji.
- Minimum je minimalna struja koju žarulje troše. To znači da vaša žarulja - ili žarulje - ne smiju koristiti manje od navedenog minimuma. Na primjer, ako kupite žarulju od 5 W i dimmer se smanji na najmanje 4 W, možete podesiti snagu žarulje između 4 i 5 vata. Ako vaša LED žarulja koristi npr. 3,5 W, treptat će.
Ako vaša rasvjetna instalacija sadrži više od jedne žarulje - ili ako želite koristiti svoj prigušivač grla za više od jedne svjetiljke s jednim izvorom svjetlosti, na primjer - tada morate izračunati ukupne vati.
To se postiže tako da se broj žarulja u onoj koju želite prigušiti pomnoži s količinom vati koje troše. Ako vaša lampa koristi četiri žarulje od po 20 W, tada morate pomnožiti 20 W s četiri, što je 80 W. Zatim uzmete 80 W koliko žarulje troše zajedno i pomnožite s 1,25 kako biste nadoknadili dodatnu snagu korištenu nekoliko sekundi kada se žarulje upale. To znači da u ovom primjeru morate koristiti prigušivač s maksimalnom vrijednošću od 100 W.
LED žarulja s mogućnošću prigušivanja
Bilo da se radi o filmskoj večeri, večeri igranja, romantičnoj večeri ili samo trebate otići na zahod usred noći, LED žarulje s mogućnošću prigušivanja izvrstan su dodatak vašem arsenalu rasvjete – ali kako se pobrinuti da odaberete pravu jedan? I može li se onaj kojeg odaberete igrati s vašim damperom?
Kada je LED žarulja zatamnjena, to se može učiniti na dva načina:
- Analogno: kada podesite prigušivač na 10%, prigušivač prigušuje učinak žarulje. Zbog toga se prema izvoru svjetlosti šalje manje struje, a svjetlost je time prigušena.
- Modulacija valne duljine: kada dimer podesite na 10%, vrijeme između paljenja i gašenja žarulje je kraće. LED žarulje rade tako da se same pale i gase nevjerojatno brzo, brže nego što oko može uočiti, a kada je dimmer na 10%, žarulja je upaljena 10% vremena.
Obje metode daju isti rezultat, a način na koji prigušivač radi nije bitan za vas, korisnika - ali vrijedi znati kako to radi i zašto ne možete koristiti tradicionalni prigušivač za svoje LED žarulje, baš kao što ne možete koristiti žarulja sa žarnom niti ili halogena žarulja s LED dimerom. Osim toga, LED svjetla rade s puno manjom snagom od tradicionalnih žarulja.
Najvažnije je da odaberete LED žarulju koja je prigušiva. Nisu sve LED žarulje prigušljive i sigurno ste se pitali zašto su prigušljive žarulje skuplje od normalnih. Klasična žarulja sa žarnom niti može se prigušiti jednostavnim smanjenjem količine struje koja joj se šalje - LED nije baš tako jednostavno. Prigušiva LED – ili prigušiva LED – sadrži krug koji omogućuje žarulji da se nosi s promjenom faze i promjenom amperaže koja joj se šalje.
Stoga uvijek birajte dimabilnu LED žarulju ako će se žarulja koristiti s dimabilnim prekidačima, svjetiljkama s ugrađenim dimmerom i slično!
Međutim, možete koristiti žarulju s prigušivanjem u svjetiljci bez mogućnosti prigušivanja.
3-stupanjske žarulje s mogućnošću prigušivanja
Ako biste željeli moći podesiti svoje svjetlo točno prema svojim potrebama - ali biste željeli izbjeći traženje kutije s električnim alatom - onda postoje žarulje koje su toliko pametne da se mogu nositi sa zadatkom prigušivanja u potpunosti bez posebnog prigušivača ili prigušivača prekidač.\ 3-stupanjske ili žarulje s mogućnošću prigušivanja u 3 stupnja nazivaju se konceptom i zapravo su žarulje koje možete prigušiti u tri razine. Pametna stvar u vezi s ovim malim svjetiljkama je da možete prigušiti svoju svjetiljku na uobičajenom zidnom prekidaču. Jednostavno postavite žarulju u svjetiljku i pritisnite jedan, dva ili tri puta na zidnom prekidaču za kontrolu svjetline.\ Prednost ovih žarulja u usporedbi s klasičnim rješenjem za prigušivanje je u tome što na žice svojih svjetiljki ne morate ugrađivati nove grlo ili prigušivače drugih proizvođača. Prednost 3-step u usporedbi s pametnim žaruljama je što ne troše struju kada svjetlo nije upaljeno. Nedostatak većine pametnih žarulja je taj što uvijek troše struju jer su uvijek spojene ili na vaš most ili na pametni telefon.
Kako instalirati dimer na kabel svjetiljke?
Dimer možete sami postaviti na kabel svoje lampe, za razliku od toga da u zidu napravite rupu za novo grlo koje se može prigušiti. Postupak je jednostavan, ali zapamtite da će jamstvo poništiti lampu ako počnete instalirati prigušivač. Kao i uvijek, vrijede sljedeća pravila; dva puta mjeri i jednom reži i čitaj priručnik!
- Isključite struju i izvucite lampu iz utičnice - nikada ne radite na žaruljama pod naponom.
- Odlučite gdje na svjetiljci želite postaviti prigušivač - provjerite nalazi li se negdje na kabelu gdje mu je lako doći.
- presjeci kabel! - i budite potpuno sigurni da ste rezali na pravom mjestu! Dvaput mjeri, jednom reži. Koristite kliješta za noževe ili slično.
- Ogolite vanjski omotač žice - time ćete otkriti dvije unutarnje žice. Skinite i komad koji ste odrezali i dio koji sada visi sa svjetiljke. Preporučujemo da skinete oko jedan inč.
- Otvori prigušnicu i provjeri! - Nisu svi amortizeri isti, stoga biste sada trebali otvoriti amortizer i drugi put pročitati priručnik. Pronađite pozitivne i negativne terminale.
- Skinite unutarnje omotače i namjestite ih - kada se vidi goli bakar, možete ga smotati prstima u vrh. Postavite negativnu žicu (obično plavu) i pozitivnu žicu (obično smeđu) u prigušivač i koristite prigušivač ako ga vaš prigušivač ima. Pazite da bakar ne dodiruje bakar jer će to stvoriti kratki spoj. Preporučamo da skinete oko jedan centimetar izolacije.
- Zatvorite prigušivač i testirajte svoju instalaciju - Ako sve radi, vaša bi se žarulja sada trebala zatamniti!
Zatamnjene žarulje sa žarnom niti i halogene žarulje
Halogene žarulje danas uglavnom spadaju u hladnjake i farove, a većina žarulja sa žarnom niti odavno je u mirovini, osim ako ne stoje u pećnici ili retro-hladnom slabom svjetlu. Obje vrste žarulja više se ne prodaju u EU - ali stoga se može dogoditi da imate posebnu žarulju ili svjetiljku starijeg datuma koju želite prigušiti.
U slučaju da imate stariju svjetiljku s ugrađenim prigušivačem, možda ste primijetili da moderna LED žarulja treperi kada je ugradite – i to zato što je prigušivač dizajniran za rad s halogenom ili žaruljom sa žarnom niti. Stoga preporučamo da kontaktirate svog lokalnog trgovca svjetiljkama kako biste saznali imaju li halogene žarulje na zalihi. Halogena žarulja zabranjena je direktivom EU-a iz 2018. – ali kao trgovac na malo nije protuzakonito prodavati halogenu žarulju ako ste je nabavili za svoju zalihu prije 2018.
Ako sve krene potpuno krivo, možda ćete moći koristiti žarulju u pećnici ili hladnjaku – ali ovdje morate uzeti u obzir da će se svjetlosna snaga smanjiti.
Philips Hue Dimmer Switch
Ako odaberete rješenje pametne žarulje umjesto tradicionalnog LED svjetla, ne morate razmišljati o prigušivačima i prekidačima za prigušivanje jer se sve kontrolira s telefona - ali ako vam još uvijek nedostaje jednostavnost prigušivača na zidu, onda različiti proizvođači pametnih žarulja rade različita rješenja, a ovdje bismo istaknuli Philips Hue Dimmer Switch.
Elegantna kombinacija daljinskog upravljača i utičnice pričvršćena je na zid, a nakon što se poveže s vašim drugim sustavom rasvjete Philips Hue, svjetlom u sobi lako se upravlja pomoću prekidača za prigušivanje. Pričvršćuje se dvostranom ljepljivom trakom, a sam prekidač se magnetima pričvršćuje na stražnju ploču koju montirate - pa ako idete po kući, lako ga je staviti u džep i ponijeti sa sobom u avanture.