ZNANJE O ŽARULJE
Postanite pametniji u zavrzlami!
Snalaziti se u velikom izboru žarulja može biti teško. Koje žarulje odabrati? Kakvo je svjetlo i što je najbolje koristiti? Pokušat ćemo vam to opisati ovdje, tako da vam kasnije bude malo lakše kretati se.
Ovog morate biti svjesni:
Postolje: Prije nego uopće počnete razmišljati o temperaturi boje i CRI vrijednostima, trebali biste istražiti koje točno postolje trebate! Potražite i vrstu postolja i dimenzije kako biste bili sigurni da žarulja odgovara vašoj određenoj svjetiljci.
Mogućnost prigušivanja: Ako se lampa može prigušiti na ovaj ili onaj način, budite sigurni da žarulja koju kupite može prigušiti - nakon što je cijeli svijet prešao na LED, to nije samo po sebi razumljivo! Pročitajte više o zatamnjenju ovdje!
Reprodukcija boja: To znači koliko dobro žarulja reproducira boje kakve se pojavljuju u prirodi na prirodnom svjetlu! Odaberite žarulju s dobrim prikazom boja – tj. CRI od najmanje 90 - mjesta gdje je reprodukcija boja posebno važna.
Boja svjetlosti: Svjetlost nije samo svjetlost! Razmislite koju vrstu svjetla tražite:
- 2700-3300 Kelvina je topla svjetlost koja podsjeća na svjetlost žarulje sa žarnom niti.
- 3300-4000 Kelvina daje neutralnu svjetlost.
- 4\000 Kelvina daje hladno svjetlo.
Općenito, temperatura od 2500-2700 kelvina najbolje je svjetlo za opuštanje, stupanj kelvina od 4000-4500 najoptimalniji je za rad, a stupanj kelvina od 6000 ili više dobar je za zimsku depresiju ili potrebno vam je malo dodatne energije. (protip: lampa koja može mijenjati temperaturu olakšava odabir svjetla koje vam je potrebno tijekom dana)
Energetska oznaka: Naravno, odlučite se za LED, jer su to uvijek energetski najučinkovitije žarulje - ali obratite pozornost i na novu energetsku oznaku, gdje je žarulja koja je prije bila A ili bolja sada oko E!
Različita grla na žaruljama
Postoji mnogo različitih grla na žaruljama, ali najčešći su:
E27 (jedna velika utičnica) E14 (mala utičnica) G9 (kruta žarulja) GU10 (točkasta žarulja)
LED
LED je danas standard u žaruljama. Mala, enormno učinkovita i dobro osvijetljena žarulja polako je preuzela tržište rasvjete svojim dugim vijekom trajanja i uštedom energije. Vjerojatno se mnogi sjećaju vremena žarulja sa žarnom niti, nakon čega je uslijedilo doba štednih žarulja – ali činjenica je da smo danas u LED zlatnom dobu! Ako namjeravate koristiti LED, postoje razne stvari na koje morate obratiti pažnju:
Lumeni
Lumen (lm) jednak je svjetlini koju emitira izvor svjetlosti. Možete otprilike računati na sljedeće:
- 2-4W = 200-300 lumena,
- 3-5W = 300-500 lumena,
- 5-7W = 500-700 lumena,
- 8-10W = 700-1000 lumena,
- 10-13W = 1000-1250 lumena,
- 13-20W = 1250-2000 lumena
Prekrasan LED izum
Prvu pravu LED svjetiljku izumio je Nick Holonyak Jr. u ranim 1960-ima u razvojnom odjelu General Electrica. – i bila je mala crvena dioda, koja podsjeća na onu koju sigurno imate na televizoru, podsjećajući vas da je u stanju pripravnosti.
Izum je bio daljnji razvoj infracrvenog LED-a, koji su Gary Pittman i Robert Biard izumili godinu dana prije u Texas Instrumentsu, a kao i njegov prethodnik, postojali su dugi izgledi za stvarnu svrhu za male diode.
Kroz šezdesete i sedamdesete izumljeno je više boja i LED sjenila, a istovremeno su mali izvori svjetla postajali sve učinkovitiji – međutim, klasična štedna žarulja, koja je zapravo fluorescentna cijev, pobijedila je utrka u naoružanju da postane štedna žarulja, kada je očajnički pokušavao sačuvati energiju tijekom naftne krize 1973.
Rezervna žarulja bila je mali kotačić u razvoju komercijalnih LED žarulja - ali iako razvoj sada nije imao brzinu kao do sada, nastavio se jednako tiho unutar LED svjetala - a 1994. ultra-jarka plava LED- invented, koji je omogućio LED ekrane, a što je neizravno značilo da konačno možete proizvesti LED žarulju koja svijetli jednako dobro kao i klasična žarulja sa žarnom niti.
CRI je skraćenica za Indeks reprodukcije boja i opisuje koliko dobro žarulja reproducira svjetlost. Dugo su LED diode bile mučene lošom reprodukcijom boja – a upravo su taj problem mogle riješiti snažne plave LED diode. Ako se plavo svjetlo odašilje kroz žarulju koja je iznutra presvučena žutim fosforom, stvara se bijelo svjetlo - usput rečeno, fosfor je dobio ime po grčkoj riječi za svjetlonositelj.
Sljedećih nekoliko godina ljudi su radili na poboljšanju bijelog LED-a – a inovacija je stvarno započela nakon što je Ministarstvo energetike SAD-a otkrilo koliko energije LED žarulje mogu potencijalno uštedjeti.
Velike LED prednosti
Danas je moguće nabaviti LED svjetla koja se mogu natjecati čak i s nekim od najboljih žarulja sa žarnom niti - a s pravom LED rasvjetom možete postići mnoge prednosti u usporedbi sa staromodnim žaruljama. Danas postoje čak i LED svjetla koja potpuno prirodno oponašaju svijeće. Evo šest dobrih razloga zašto trebali biste uložiti u LED arsenal žarulja i lampi:
- 1. Niža potrošnja energije Prva točka se može podrazumijevati, ali vrijedi spomenuti da LED diode troše znatno manje energije od žarulja sa žarnom niti, štednih žarulja i halogenih žarulja. Teško je spomenuti konkretne brojke jer su sve LED žarulje, kao i žarulje sa žarnom niti, različite - ali pravilo je da se žarulja sa žarnom niti od 60 W može zamijeniti LED žaruljom od 8 W.
- 2. Niži učinak topline Vjerojatno smo svi pokušali zapaliti nedavno pregorjelu žarulju i na taj način opekli prste. Razlog zašto LED žarulje troše manje energije je taj što LED učinkovitije pretvara energiju u svjetlost – žarulja sa žarnom niti gubi ogromnu količinu energije na zagrijavanje. To znači da vaša LED svjetiljka troši manje energije i da se vaša LED svjetiljka manje zagrijava. Na taj način ne morate se bojati sjenila koja će izgubiti boju zbog topline – i na taj način proizvođači lampi mogu napraviti još uzbudljivije lampe.
- 3. Visoka i brza reprodukcija boja Oni od nas koji smo živjeli u eri štednih žarulja vjerojatno se sjećamo jadne i traljave svjetlosti koju su davale male uvrnute kompaktne fluorescentne cijevi. Kako ne bi izgledalo kao kolodvorski WC, svjetla u dnevnom boravku morala su se upaliti puno prije dolaska gostiju, a moglo je proći dosta vremena prije nego što štedne žarulje više ne obezbojavaju i interijer i goste - ne da spomenemo opasnost po zdravlje, morali biste izgubiti jednu od malih žarulja koje sadrže živinu paru. S LED žaruljom stavljate okolinu u svjetlo kakvo zaslužuje od trenutka kada pritisnete prekidač za svjetlo. LED nema period zagrijavanja kao takav, a žarulja s visokom CRI vrijednošću je lijepa od početka zabave do kraja zabave.
- 4. Dug život U starim danima bilo je uobičajeno odšuljati se u trgovinu jer je neka žarulja iskočila - to više nije slučaj. LED žarulje imaju desetke tisuća sati života – a neki proizvođači obećavaju i do 100.000 sati života.
- 5. Faktor manjeg oblika Danas možete proizvoditi sićušna LED svjetla, što znači da proizvođači svjetiljki mogu stvoriti oblike koji prije nisu bili mogući. Dug vijek trajanja također znači da proizvođači lampi ne moraju razmišljati o tome da je lako nabaviti zamjenske žarulje – što znači da mogu izraditi žarulje jedinstvenog oblika. Zato danas postoji daleko više unikatnih lampi koje razbijaju klasične oblike lampi.
- 5. LED žarulje jedine su dostupne žarulje danas
- godine počelo je izbacivanje žarulja sa žarnom niti od 100 W, 2012. sve žarulje sa žarnom niti, 2018. halogene žarulje i 2021. godine štedne žarulje. Zaista smo u zlatnom dobu LED žarulja - a čini se da su mali beskompromisni izvori svjetlosti koji štede energiju zaista najbolje dostupne žarulje. Svake godine reprodukcija boja, svjetlo i potrošnja energije na LED žaruljama postaju sve učinkovitiji i nema znakova da će razvoj stati.
Reprodukcija boja
Imajte na umu da svjetlo koje je previše bijelo i hladno može uzrokovati nelagodu - a svjetlo koje je previše žuto daje neprirodnu reprodukciju boja. Sposobnost svjetla da reproducira boje procjenjuje se na ljestvici od 0-100 CRI. To je kratica za Indeks reprodukcije boja. Kao mjerilo, sposobnost dnevne svjetlosti da reproducira boje je 100 CRI.
U LED svijetu se u posljednjih nekoliko godina dogodilo nevjerojatno puno - i dok se prije govorilo da su halogene i žarulje sa žarnom niti bolje od LED svjetla, danas se govori da LED žarulje lako mogu imati jednako dobru reprodukciju boja kao klasične žarulje imale prije nego što su postale ilegalne.
Svijetla budućnost
Zajedno s Appleom, Philips je razvio Philips Hue, žarulje i lampe koje možete kodirati da rade točno ono što želite.\ Definitivno će biti svjetlo budućnosti.
Samo trebate preuzeti aplikaciju i tada imate opciju postavljanja svjetline i boje (možete birati između 16 milijuna boja) i možete kodirati svjetlo da se pali u određeno vrijeme. Navečer stišajte, a ujutro pojačajte.\ Možete ga koristiti kao zaštitu od krađe dok ste vani, jer ga možete uključiti i isključiti nasumično po kući.\ Postoje bezbrojne mogućnosti za ono što sada možete učiniti svojim svjetlom.
Philips Hue dostupan je u E27, E14, GU10 i kao normalne žarulje i deko žarulje - kao i ugrađene LED diode u Hueove vlastite svjetiljke.
Pogledajte sve proizvode Philips Hue ovdje.