OVAKO OPREMAMO SVJETLOM NAŠ DOM
U Lampemesterenu svakodnevno doživljavamo koliko je teško pronaći rasvjetu koja odgovara nečijim željama i potrebama. Zaljubite se u lampu i kupite je, ali kod kuće ne izgleda nimalo onako kako ste zamislili. Ako to možete prepoznati i potvrdno kimnuti očaju zbog potrebe da pronađete pravo svjetlo za svoj dom, onda imamo nekoliko praktičnih pravila za vas koja vam mogu pomoći da donesete pravu odluku!
:format(jpeg))
Ukrasite svoje sobe u 'slojevima svjetla'
Unutar dizajna rasvjete radimo s konceptom 'svjetlosnog sloja', što je drugim riječima koncept postavljanja s nekoliko izvora svjetlosti koji daju različitu svjetlost prostoriji. Kada prostoriju gradite u slojevima svjetla, to znači da radite s ambijentalnim, difuznim osnovnim svjetlom, zonama izravnijeg funkcionalnog svjetla i dopunskim tačkastim svjetlosnim točkama.
Difuzno osnovno svjetlo je svjetlo koje okružuje cijelu prostoriju. Može dolaziti iz prozora, osvijetljenih zidova koji reflektiraju svjetlost ili svjetiljke gdje je izvor svjetlosti zaštićen i gdje svjetiljka daje svjetlost u svim smjerovima.
Zone izravnog funkcionalnog svjetla su veće površine i mjesta u prostoriji koja su osvijetljenija od ostatka prostorije. To može, primjerice, biti dobra ideja postaviti iznad kuhinjskog pulta, stola za blagovanje ili u kutku za čitanje.
Svjetleće točke se pojavljuju kada su mali izvori svjetla smješteni u tamnim područjima. To može biti, između ostalog, mala stolna lampa unutar sustava polica, svijeće na prozorskoj dasci ili jedan privjesak u kutu gdje je vidljiv izvor svjetlosti.
Pozitivno smo stimulirani kada koristimo sve tri vrste rasvjete u istoj prostoriji. U nastavku smo skicirali neke primjere koji precizno prikazuju namještaj s nekoliko slojeva svjetla.
:format(jpeg))
Napravite brzu procjenu svjetla prije kupnje
Izrada 100% ispravnih proračuna svjetla relativno je složena i nije nešto što možete učiniti bez pravih alata. Međutim, lako možete napraviti brzi približni izračun da li lampa daje željenu količinu svjetla.
Prvo na što trebate obratiti pozornost je svjetlosna snaga svjetiljke. To možete pronaći u tehničkim specifikacijama svjetiljke. Ovdje je vrijednost 'lumena' (skraćeno lm) koja opisuje količinu svjetlosti. Ako znate samo izvor svjetlosti (žarulju) koji ćete koristiti, lumen izvora svjetlosti možete pronaći u tehničkim specifikacijama izvora svjetlosti.
Ako koristite halogene izvore svjetlosti, možete grubo krenuti od sljedećeg:
15W = 140 lumena 25W = 250 lumena 40W = 470 lumena 60W = 800 lumena 75W = 1050 lumena 100W = 1520 lumena
Osim lumena, morate znati svoje potrebe za svjetlom. Je li radna rasvjeta ili ugodna pozadinska rasvjeta ono što želite u predviđenom prostoru? Postoje specifikacije koje vas mogu voditi u smjeru koliko je svjetla, na primjer, 'radna rasvjeta'. Ove specifikacije dane su u jedinici lux (skraćeno lx). Lux je jedinica lumena/m2.
Radna rasvjeta = cca. 500 luksa
Općenito prigušeno osvjetljenje prostorije = cca. 200 luksa
Kao posljednji detalj, potrebno je znati veličinu sobe ili veličinu površine, ovisno o tome radi li se npr. o blagovaonskom stolu za koji želite izračunati svjetlo ili možda o dnevnoj sobi kao cijeli.
Kada znate vrijednost lumena žarulje (lm), svoju potrebu za svjetlom (lx) i veličinu površine koju treba osvijetliti (m2), možete upotrijebiti donju formulu za izračun naprijed-nazad i tako saznati koja lampa ili kako mnogo svjetiljki koje su vam potrebne za vaše specifične potrebe.
lm = lx * m2
:format(jpeg))
Da bi bilo potpuno jasno, izračunali smo dva hipotetska primjera:
Dnevna soba Imate dnevni boravak od 20 m2 i željeli biste opću sobnu rasvjetu od otprilike 200 lx, pa pomoću formule možete izračunati koliko vam je lumena potrebno. Izračun će izgledati ovako:
200 lx * 20 m2 = 4000 lm
To znači da vam je potrebno 4000 lm za pravilno osvjetljenje dnevne sobe. Ovih 4000 lm se lako mogu rasporediti na nekoliko svjetiljki. Ako slijedite savjet broj 1, bilo bi dobro rasporediti 4000 lm na različite vrste izvora svjetlosti. Na primjer, možete imati staklenu visilicu koja daje difuzno svjetlo na sve strane od približno 1500 lm, stolnu lampu u polici za knjige od približno 300 lm i dvije podne lampe od približno 1100 lm svaka.
Stol za blagovanje Htjeli biste znati koliko vam lampi treba da pravilno osvijetlite svoj blagovaonski stol. Vaš blagovaonski stol ima cca 2 m2, a za blagovaonskim stolom željeli biste imati dobru radnu rasvjetu od cca 500 lx. U ovom scenariju izračun bi izgledao ovako:
500 lx * 2 m2 = 1000 lm
Dakle, svjetiljka ili svjetiljke moraju zajedno davati količinu svjetla od 1000 lm. Hoće li se to raspodijeliti na tri svjetiljke od približno 300 lm ili na jednu samu lampu od približno 1000 lm, nema puno značaja za to jesu li vaše potrebe za rasvjetom zadovoljene.
)
Učinite da zidovi reflektiraju svjetlost i podignite sobu
Treći savjet zapravo je vrlo jednostavan, ali vjerojatno nešto o čemu malo tko razmišlja. Uglavnom, sve površine reflektiraju dio svjetla koje pada na njih. Svijetle površine reflektiraju više svjetla nego tamne površine. Bijele površine, bez obzira jesu li mat ili sjajne, reflektiraju više od 90% svjetla koje se na njih baca. To pruža očitu priliku za korištenje većih, svijetlih površina kao izvora svjetlosti za prostoriju.
Točnije, možete stvoriti mirno neizravno svjetlo osvjetljavanjem zidova umjesto da mislite da morate osvijetliti neko područje. Na primjer, ako imate tamni kut u dnevnoj sobi, možete odabrati podnu lampu koja daje svjetlost prema gore (up-light). Ovdje ćete moći iskoristiti i svijetlu površinu stropa i dva okolna zida. Tako bi soba izgledala većom, a da vas ne zasljepljuje. Istodobno, želite izbjeći stvaranje spot svjetla prema dolje u kutu, što ćete doživjeti, na primjer, ako imate svjetiljku samo sa svjetlom prema dolje (down-light).
Modernije rješenje, gdje se također radi s neizravno reflektiranim svjetlom, je korištenje ugrađenih reflektora koji su nagnuti i tako usmjeravaju svjetlost direktno na zidove. Može biti dobro rješenje u uskom hodniku, jer će se tako otvoriti širina hodnika, a da se pritom ne zaslijepi ili na bilo koji način ispuni prostorija.