PH SVJETILJKE


Umjetnik sa svjetlom

Prijelaz svjetline sa zaslona na zaslon također se čini skladnim. Veličina zaslona i njihov položaj određeni su potrebom za smanjenjem odsjaja, pozicioniranjem svjetla i zahtjevima za distribucijom svjetla.

Od početka je bilo očito da je koncept izuzetno fleksibilan. Ne samo da je bilo moguće nabaviti rasvjetna tijela u mnogo različitih veličina, već i s različitim donjim stranama – bilo s bijelo obojenom površinom, posrebrenom ili pozlaćenom površinom.

Ove različite podstranice trebale su postići različite mogućnosti osvjetljenja.

Ova slika prikazuje dvije PH stolne svjetiljke od mesinga i opalnog stakla u dvije različite veličine koje stoje jedna pored druge

Poul Henningsen

Poul Henningsen zamislio je da bi posjetitelji restorana željeli da svjetlo bude toplo i ugodno, zbog čega bi se koristila pozlaćena površina, za razliku od bolnice ili zubara, gdje bi se koristila bijelo obojena površina.

Sva prva rasvjetna tijela bila su proizvedena s metalnim sjenilima, ali Poul Henningsen također je želio proizvesti varijantu svjetiljke koja bi trebala pokazivati lučnu raspodjelu svjetla s manje svjetlosti usmjerene prema dolje. Rezultat su bili zasloni od opalnog stakla s pjeskarenom donjom stranom.\ Staklena sjenila dopuštala su 12% svjetla da prodre i doprinese ukupnom svjetlu u prostoriji, dok se većina svjetla i dalje odbijala prema van i dolje od mat donje strane sjenila.

Isti principi koji su upravljali zaslonima od mat metala također su upravljali ovim novim oblikom materijala zaslona.

Ovdje pročitajte mnogo više o Poulu Henningsenu i pogledajte njegove brojne svjetiljke


PH lampe - besmrtni klasik

Ova kombinacija je bila dobra kada je svjetiljka visila visoko, ali kada su visilice visjele nisko, bila je prikladnija kombinacija s velikim gornjim sjenilom, zatim manjim srednjim i donjim sjenilom.

Tako su nastali PH 2/1 i 3/2. Sustav paravana PH 3 započeo je kao viseće rješenje, no ubrzo je učvršćenje dalje razvijeno kako bi imalo i verzije za stol, pod, zid i nekoliko većih visilica.

Kao rezultat korištenja različitih veličina, materijala, površina, boja i izvora svjetlosti, tijekom godina pojavile su se tisuće varijanti.


Raspored PH

PH svjetiljke su dizajnirane kao racionalan sustav rasvjete, gdje se veličina ekrana, materijali i površine mogu kombinirati na temelju dizajna.

Svaka veličina gornjeg zaslona ima odgovarajući skup srednjih i donjih zaslona, tako da su proporcije između zaslona bile otprilike 3:2:1. Od samog početka jedan od osnovnih modela bio je PH 5/5.

Prva znamenka označavala je promjer gornjeg bokobrana, a znamenka nakon kose crte označavala je da su srednji i donji bokobrani stvoreni upravo za ovu vrstu gornjeg bokobrana.

To znači da je 5/5 imao gornji zaslon promjera 50 cm, srednji zaslon 31 cm i donji zaslon 16,5 cm.


Uređaji s 3 zaslona

Prije proizvodnje svjetla s 3 ekrana, Poul Henningsen i Louis Poulsen Lighting radili su zajedno na dizajnu svjetiljki za danski paviljon na Svjetskoj izložbi Expo u Parizu 1925. godine.

Kad je Poul Henningsen dizajnirao rasvjetna tijela za Svjetsku izložbu, već se poigravao idejom da bi logaritamska spirala mogla biti prikladna osnova za novi dizajn zaslona.

Kombinacija difuzne refleksije i logaritamskog zaslona koji se krivulje dao je Poulu Henningsenu mogućnost kontrole odsjaja i sjenčanja svjetiljke, budući da svaki zaslon jednako smanjuje količinu zračeće svjetlosti zbog udaljenosti od izvora svjetlosti.

Ova slika prikazuje klasični bijeli PH privjesak od metala

PH 3-2½ bitva

PH 3-2½ bitva član je obitelji PH 3-screen, a princip iza svjetiljki s PH 3-screen postavljen je u nekoliko užurbanih zimskih mjeseci 1925-1926 na izložbi u Forumu, Kopenhagen.

Sljedeće je ono što je Poul Henningsen rekao o svojim novim rasvjetnim tijelima 1926. godine: “Prava inovacija u vezi s PH rasvjetnim tijelima je proizvesti svjetlo koje je i bez odsjaja i ekonomično. Dovoljno je jednostavno stvoriti svjetiljku bez odsjaja (indirektno i jako zaštićeno svjetlo) ako se dopusti da se nešto svjetla rasipa, a relativno je lako stvoriti visoko učinkovitu svjetiljku ako zanemarite činjenicu da su izrazito neugodna za oči. (jaka refleksija, itd.), ali umjetnost je stvoriti svjetlo koje je i ekonomično i bez odsjaja.”