Otkako je Vitra ušla na tržište namještaja 1957. godine, švicarska je tvrtka jedna od vodećih u dizajnu namještaja, kućnih dodataka i svjetiljki. Danas je Vitra svjetski poznata po tome što je emotivna i emotivna - au nizu klasika legendarnih dizajnera, ova generacijska tvrtka s korijenima u Baselu i okolici učvrstila se kao jedna od apsolutno najboljih u dizajnu.
Danas Vitra objavljuje obje lampe Akari, koje su niz papirnatih lampi koje je dizajnirao [Isamu Noguchi] (https ://c_798077), i zidnu lampu Potence i Lampe de Bureau od Jeana Prouvéa.
Vitra je poznata po stvaranju modernog i inovativnog namještaja i rasvjetnih proizvoda. Kada pogledate njihove svjetiljke, primijetit ćete prepoznatljiv i moderan dizajn, često kreiran u suradnji s renomiranim dizajnerima. Materijali koji se koriste su visoke kvalitete, a asortiman uključuje sve od metala i stakla do inovativnih, modernih materijala. Funkcionalnost je ključni prioritet, što se može vidjeti u podesivim elementima i funkcijama pametne rasvjete.
Izbor boja u Vitrinim svjetiljkama također je izvanredan, jer često eksperimentiraju sa živim bojama kako bi dodali jedinstven karakter sobi. Tvrtka se također fokusira na održivost, što se ogleda u korištenju ekološki prihvatljivih materijala i proizvodnih metoda u nekim od njihovih dizajna. Važno je zapamtiti da su Vitrine svjetiljke raznolike i da mogu postojati varijacije u specifičnim karakteristikama između različitih modela.
Na putovanju u New York sredinom 1950-ih, Willi Fehlbaum ugleda toliko fascinantnu stolicu da mora otkriti tko ju je dizajnirao. Stolica koju su dizajnirali Ray i Charles Eames promijenila mu je život, a Fehlbaum je odlučio postati dizajnerski proizvođač namještaja. Nakon nekoliko godina pregovora, konačno je dobio licencu 1957., čime je dobio ne samo prava na rad Raya i Charlesa Eamesa, već i Georgea Nelsona, Alexandera Girarda i Isamua Noguchija.
Bio je to odlučujući trenutak za tvrtku Vitra, koja danas ima sjedište u Birsfeldenu pokraj Basela. Više od 60 godina surađivali su s nekoliko utjecajnih i inovativnih dizajnera; među kojima su Jasper Morrison, Mario Bellini, Antonio Citterio i danski arhitekt Verner Panton. Zajedno ruše tradiciju, propituju status quo i neprestano predstavljaju nova i bolja rješenja uređenja interijera.
Godine 1989., sin Willija i Erike Fehlbaum, Rolf Fehlbaum, osnovao je privatni muzej Vitra Design Museum. Stolice je počeo skupljati 1980-ih, a nakon što je skupio nekoliko komada, počeo ih je slagati u priču. Isprva je stolce držao u uredu, ali nakon što se jedan od stolaca slučajno slomio, odlučio je da bi muzej bio prikladno rješenje za njegovu kolekciju.
Muzej se nalazi u gradu Weil am Rhein, koji se nalazi nekoliko koraka sjeverno od švicarskog grada Basela na njemačkoj strani granice. Muzej se danas fokusira na dizajn interijera i namještaja, koji je koncentriran oko američkih dizajnera Raya i Charlesa Eamesa. Osim toga, zastupljeni su i drugi dizajneri kao što su Michael Thonet, Richard Hutten, Jean Pruvé, Dieter Rams, George Nelson, Alvar Aalto i Verner Panton. Vitra Design Museum nudi jednu od najvećih svjetskih zbirki dizajnerskog namještaja i izlaže sva glavna stilska razdoblja unutar dizajna namještaja.
Vitru danas vodi treća generacija obitelji, a prvotni osnivači gosp. i Fr. Fehlbaum, svakako su ponosni na svoju unuku Noru Fehlbaum, koja je danas veliki dio resursa tvrtke usmjerila na ekološku pretvorbu, mogućnost recikliranja i održivost.
Jean Prouvé bio je francuski dizajner i inženjer koji je živio od 1901. do 1984. godine. Bio je poznat po svom radu u industrijskom dizajnu i arhitekturi. Prouvé je bio pionir u korištenju industrijskih materijala kao što su čelik i aluminij u dizajnu i konstrukciji. Bio je poznat po sposobnosti spajanja estetike i funkcionalnosti u svojim djelima.
Prouvéov rad uključivao je projektiranje svega, od namještaja do kuća i škola. Bio je pobornik stvaranja dobrog dizajna dostupnog svima i bio je uključen u stvaranje inovativnih i pristupačnih stambenih objekata nakon Drugog svjetskog rata. Iako Prouvé nije dobio istu širinu priznanja kao neki drugi dizajneri njegova vremena, danas je njegov rad ponovno otkriven i cijenjen zbog svoje jednostavne elegancije i funkcionalnosti. Ostavio je značajan utjecaj na moderni dizajn i arhitekturu, a njegova djela i dalje inspiriraju suvremene dizajnere.
Jean Prouvé dizajnirao je nekoliko svjetiljki koje odražavaju njegov pristup jednostavnom i funkcionalnom dizajnu. Njegove svjetiljke kombinirale su industrijske materijale i proizvodne tehnike s estetskom privlačnošću. Ispod su neke od poznatih lampi koje je dizajnirao:
Lampe de Bureau stolna svjetiljka: Ova stolna svjetiljka ima podesivi krak i jednostavno, funkcionalno sjenilo. Dizajniran je za radnu rasvjetu na stolu i bezvremenske je privlačnosti sa svojom industrijskom estetikom.
Prouvé svjetiljke poznate su po svojoj izdržljivosti i funkcionalnosti. Oni su primjeri njegove sposobnosti da integrira suvremene metode proizvodnje s jednostavnom i estetski ugodnom filozofijom dizajna. Iako su dizajnirane prije mnogo godina, mnoge Prouvéove svjetiljke dostupne su i danas i smatraju se klasicima u rasvjeti.